Loading Events

Balázs Bágyi New Quartet (HU)

2 júla o 19:00

Balázs Bágyi New Quartet – jedna z top jazz kapiel z Maďarska.

Koncert podporil:
Inštitút Liszta – Maďarské kultúrne centrum Bratislava

Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ Pozsony

Maďarská jazzová scéna dnes pôsobí medzinárodne, pričom v posledných dvoch desaťročiach vedie svoje vlastné kapely.

Balázs Bágyi ako člen rôznych kapiel tvorí hudbu takmer všetkých žánrov, jeho jedinečný melodický štýl hry na bicie dáva komplexný hudobný zážitok.

Niekoľkokrát absolvoval turné po USA a je jediným maďarským jazzovým hudobníkom, ktorý pravidelne hráva v Číne.

Jeho predchádzajúce kvarteto, ktoré existovalo v rokoch 2004 – 2011, bolo veľmi dôležitou kapelou na maďarskej etno-jazzovej a svetovej hudobnej scéne.

Hudba jeho nového kvarteta obsahuje menej folkového pozadia, ale znie ako dnešný čistý akustický jazz založený na post bopových prvkoch. Jeho partnermi sú najlepší hráči mladej generácie z Budapešti, ako saxofonista Soso Lakatos, ktorý študoval a získal diplom v Amsterdame, klasicky vyškolený klavirista ocenený Junior Prima Dezső Oláh a Péter Oláh, jeden z najväčších basgitaristov v strednej Európe.

Počas posledných rokov skupina hrala na mnohých európskych jazzových festivaloch (Bratislavské jazzové dni, Jazz Juniors Krakow, Bansko Jazz Festival, Nisville, Mosaic Jazz Fest Sibiu, Sarajevo Winter, Petrovac Jazz Festival, Skopje Summer Festival…) a vystúpila na niekoľkých aj naozaj známe jazzové kluby (Agharta Jazz Club Praha, B-Flat Berlin, Jazzland Wien).

Okrem európskej scény pravidelne hrávajú aj v Číne, kde vystúpili na viacerých známych festivaloch a kluboch (Beijing Nine Gates Jazz Festival, Changchun Jazz Festival, JZ Club Shanghai). Ich spolupráca s trubkárom Li Xiaochuanom zo Šanghaja bola posledná pred mnohými rokmi.

Kapela bola pozvaná na Amman Jazz Festival v Jordánsku v roku 2018. V roku 2016 ich album Homage to Shakespeare so speváčkou Krisztou Pocsai získal cenu Gramofon, ktorú udelila medzinárodná porota, a potom sa stala „skupinou roka“ na JazzMa.hu anketa čitateľov internetového magazínu.

Kvarteto hrá pôvodnú hudbu kapelníka, ktorý zvíťazil v kategórii „skladateľ roka“ v tej istej ankete v roku 2016.

Vstupné predpredaj: 10€
https://www.ticketlive.sk/sk/event/balazs-bagyi-new-quartet-banska-bystrica-02-07-2024

Vstupné na mieste: 15€

Zdieľaj túto udalosť

  • This event has passed.

Venue

Hogo Fogo Jazz & Art Club
Námestie Štefana Moysesa 7
Banská Bystrica, 974 01 SK
+ Google Map